«Повний курс шахів. 64 уроки для новачків і не дуже досвідчених гравців»

Тренери комплексної дитячо-юнацької спортивної школи №4 Харківської міської ради Хануков Михайло Григорович та Шедей Сергій Олександрович написали чудову книгу «Повний курс шахів. 64 уроки для новачків і не дуже досвідчених гравців».

Весь свій більш ніж 20-річний досвід спільної роботи був вкладений в книгу. Чудова передмова, приклади, нестандартна побудова книги… Видавництво «Фізкультура і спорт» без роздумів погодилося надрукувати цю працю. Навіть виплатило двом авторам аванс, але.… Розпався Радянський Союз. Видавництво «ФіС» закрилося.

Автори звернулися до Губницького Семена Борисовича за допомогою знайти видавців книги. Так Губницький С.Б. став співавтором книги. Книга витримала декілька (шість!) видань, текст трохи кульгає, але приклади підібрані унікальні!

Загадка читачам №1. На скільки фігур одночасно можна напасти одним ходом? Іншими словами, "вилка" на скільки фігур одночасно може бути виконана? Ви скажете - на 8? Виявляється - на 16! Ви скажете, так не буває! Відповідь дивиться в № 738.

/Files/images/738.jpg№ 738. Після якого ходу білих атакованими опиняться всі 16 фігур?

Загадка №2. У позиції № 606 хід білих. Я ставлю запитання дітям на тренуваннях так: "Білі вже підняли руку, щоб поставити мат в 1 хід, як повз пронісся великий пухнастий кіт, змахнув хвостом, збив чорного короля з дошки". Ваше завдання - повернути чорного короля на дошку, 6 рішень. За 10 хвилин усі 6 рішень не знаходять навіть кандидати у майстри.

/Files/images/606.jpg№ 606. На якому полі треба розташувати чорного короля, щоб у позиції, яка вийде, білі могли дати цьому королю мат в один хід? (Спробуйте вказати 6 таких полів)

Загадка № 3. Дозволяти супернику повертати хід назад і робити інший хід - не можна. Але якщо все-таки таке трапилося, яке покарання послідує?

Завдання - білі повертають хід назад та роблять інший - мат в 1 хід.

Дивіться позицію № 1923. Причому для дітей наступні позиції можна супроводжувати словами "Тут трапився землетрус, всі фігури з'їхали на ряд вгору". И так кілька разів.

/Files/images/1923.jpg№ 1923. Верніть попередній хід білих, зробивши який, вони упустили можливість дати мат в один хід, а потім вкажіть матующій хід. а) позиція на діаграмі; б) всі фігури зрушені на один ряд вгору; в) всі фігури зрушені на 2 ряди вгору; г) всі фігури зрушені на три ряди вгору /Files/images/1922.jpg№ 1922. Верніть попередній хід білих, зробивши який, вони упустили можливість дати мат в один хід, а потім вкажіть хід, який веде до мату.

Загадка № 4. Позицію № 1922 я вирішував 45 хвилин.

Завдання - білі повертають хід назад та роблять інший - мат в 1 хід.

У відповіді не дивився принципово, але завдання розв'язав. Хто-небудь обжене? Гросмейстер Коробов дуже сильно трудився, перш ніж знайшов відповідь.

Останній приклад. Розставте позицію 1874 і доведіть, легальна чи вона?

/Files/images/1874.jpg№ 1874. На якому полі була розташована кожна фігура за чотири ходи до того, як виникла позиція 1874, і які це були чотири ходи (і чорних, і білих)?

Зараз Семен Борисович змінив кілька прикладів, додав нові, додав вірші, малюнки, і в 2007 році видав книгу (додавши в назву слово "новий") повний курс шахів. /Files/images/Gubnitskij.jpg

Ось тільки прізвищ «Хануков» і «Шедей» в «новому» курсі не знайти.

Давайте порівняємо обидві книги і спробуємо зрозуміти – чому викинуті зі списку авторів дві людини.

Отже, передмова. Зідрана слово в слово.

Я дружу з шахістами з ЮрАкадемії. Отримав таку інформацію. Якщо студент пише реферат, курсову и т.д., запозичує з чужої праці сторінку і не наводить посилання на авторів – це плагіат.

А тут здерті «Передмова до наших юних друзів», «До батьків», «До тренерів», «Вступ». А Хануков и Шедей наче й поряд не стояли.

У виданні 2010 року в назві повного курсу несподівано з'явилося слово «Унікальний».

/Files/images/Обалденный.jpg

Якщо така тенденція збережеться, то, мабуть, в наступному виданні буде епітет «Обалденний» (як у торговок оселедцем на базарі) або що-небудь схоже, в риму.

А «унікальність» курсу в тому, що взяті приклади з книги Ханукова, Шедея. Далі Губницький змінює фланги (дзеркальне відображення), подекуди для маскування змінюється ще й колір фігур. І все! Це вже «нові» позиції! Щоб не бути голослівним, наведу приклади. Приклади № № 319-322 перетворилися у № № 375-378 (мат в 1 хід при ході білих і при ході чорних).

/Files/images/378.jpg№ 378 з книги, де один "автор" /Files/images/322.jpg№ 322 з книги Ханукова і Шедея /Files/images/377.jpg№ 377 з книги, де один "автор" /Files/images/321.jpg№ 321 з книги Ханукова і Шедея /Files/images/376.jpg№ 376 з книги, де один "автор" /Files/images/320.jpg№ 320 з книги Ханукова і Шедея /Files/images/375.jpg№ 375 з книги, де один "автор" /Files/images/319.jpg№ 319 з книги Ханукова і Шедея

У позиціях № № 709-732 "автор" вирішив не "перенапружуватися" - навіть фланги не став міняти, все один до одного. Зате над післямовою до книги проведена "копітка" робота: замість "Ми дякуємо всім ..." тепер "Автор дякує всім ...". Замість "Адже кредо авторів" тепер "Адже кредо автора ...".

В останньому тесті до книги автори спеціально давали комбінації з партій своїх учнів (Невєров, Ханукова, Сон, Синявин, Воробйов, Шевченко, Корсунський, Солошенко, Звоницький, Балакирський, Шмутер, Дубинка, Александрова, Алексіков та ін.). В останньому тесті один автор викинув ці приклади на звалище і дав приклади виключно зі своїх партій. Зі скромності, напевно.

Звичайно ж, краще друкувати свої книги! Хоча відкриваю книгу, написану дійсно Губницьким «Шаховий Харків. 1759-2008 (2009) на сторінці 352. Читаю: «Хануковы Бэ і Мэ в шахматах ни бэ ни мэ». Тут же закриваю. Що тут скажеш?

Отже, питання залишається відкритим. За що, з якої причини у Ханукова і Шедея відняли авторство? Чому їх працю використала людина, яка не вважає за потрібне згадати Ханукова і Шедея, зате вважає етичним присвятити книгу своєї дочці?

Не дай Бог мені хто-небудь присвятить подібну «працю»!

4 січня 2013 буде 40 днів як немає з нами Шедея Сергія Олександровича. Давайте згадаємо чудову людину! Ми з вами знаємо, хто дійсно є авторами книги.

Кiлькiсть переглядiв: 26847

Коментарi

 • Сергей Александров

  2013-01-01 21:43:10

  М.Г Ханукова и С.А. Шедея. Только эти двое незаурядных детских тренера являются настоящими и единственными авторами книги. Если и есть соавторы, то это многочисленный отряд их воспитанников. Огорчает отсутствие оценки прозошедшего со стороны официальных лиц шахматного сообщества. Может быть я, как и многие другие, ошибаемся и "новая" книга это действительно уникальный вклад в шахматную литературу?.........

 • Сергей Александров

  2013-01-01 21:21:21

  Слышу уже давно об этой некрасивой истории. Но только недавно сравнил две упомянутые книги. Стало горько и обидно. Обидно за двух далеко небезразличных мне людей, первых двух детских тренеров моей дочери, Александровой Ольги, ныне международного гроссмейстера. Я был свидетелем творческих мучений авторов их трепетного отношения к каждому слову книги. С гордостью вспоминаю, как принимал участие в обсуждении текста предисловия. наивно пытался что-то советовать... Помню горящие глаза детей, наперегонки решающих задачки, вошедшие потом в книгу М...

 • Alaev_Pavel

  2013-01-01 19:50:36

  Евгений 2013-01-01 18:28:49 Да, я вот именно это и имел ввиду в своем посте 2013-01-01 16:56:16! Небольшой тираж вполне посильно сделать... Или хотя бы просто сделать один-два экземпляра на показ, а затем под заказ распечатывать....

 • Юрий

  2013-01-01 19:31:18

  Сегодня узнал про мистическое совпадение – сороковины по Сергею Шедею пришлись как раз на 4 января – день, который по предложе- нию его друга и соавтора Валентина Руденко уже несколько лет отмечается как День шах- матного композитора....

 • Юрий

  2013-01-01 19:03:17

  Я проинформировал ФШУ. Реакции пока никакой....

 • Евгений

  2013-01-01 18:28:49

  Я думаю, что неспроста он решил печатать новый тираж. Значит, есть спрос. Спрос у харьковских шахматистов и украинских, в целом. Поэтому, как вариант, сделать небольшой тираж издания где авторы Хануков и Шедей. И его предлагать в Харькове, а по Украине дать новость на сайте федерации....

 • Alaev_Pavel

  2013-01-01 16:56:16

  Ну и еще "приятный" для Губницкого момент (да собственно, для любого автора, даже порядочного, в отличие от Губницкого) - это электронная версия! Ю.Ф., простой совет. В следующий раз, когда кто-то книжками Губницкого заинтересуется - предложите заинтересованному распечатать на принтере! Губницкий за свою историческую книжку просит сотку - а Вы за 50 распечатайте на принтере и пружинкой переплетите (это где-то себестоимость по расходам получится)! И Губницкий будет сосать лапу, и клиенту дешевле в...

 • Alaev_Pavel

  2013-01-01 16:54:15

  Ю.Ф., да никому он ничего не реализует... :-) Ни здесь, ни тем более где-то за границей... Книжка же ворованная - обучающая, т.е. в первую очередь для детей, а Губницкий тренером не работает и ему это не светит... Плюс учебников разных/разнообразных много есть......

 • Alaev_Pavel

  2013-01-01 16:47:13

  Открыл ту самую книжку (там только страница 350, а в электронной версии - действительно 352) - там Губницкий типа на Вайсмана ссылается... :-) Хотя к чему эта "шутка", даже типа фольклором - непонятно... Ненависть какая-то, по ходу, у Губницкого, к Хануковым... :-) Б.Г.Хануков, насколько я помню, еще из советских мастеров. И мало того, после эмиграции регулярно играл в турнирах (в основном ветеранских) с неплохими результатами. А вот что за доской умеет Губницкий - большой вопрос... :-)...

 • Юрий

  2013-01-01 15:01:22

  Губницкий тут же отобрал долг....

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.