Повернутися до звичайного режиму

«Повний курс шахів. 64 уроки для новачків і не дуже досвідчених гравців»

Тренери комплексної дитячо-юнацької спортивної школи №4 Харківської міської ради Хануков Михайло Григорович та Шедей Сергій Олександрович написали чудову книгу «Повний курс шахів. 64 уроки для новачків і не дуже досвідчених гравців».

Весь свій більш ніж 20-річний досвід спільної роботи був вкладений в книгу. Чудова передмова, приклади, нестандартна побудова книги… Видавництво «Фізкультура і спорт» без роздумів погодилося надрукувати цю працю. Навіть виплатило двом авторам аванс, але.… Розпався Радянський Союз. Видавництво «ФіС» закрилося.

Автори звернулися до Губницького Семена Борисовича за допомогою знайти видавців книги. Так Губницький С.Б. став співавтором книги. Книга витримала декілька (шість!) видань, текст трохи кульгає, але приклади підібрані унікальні!

Загадка читачам №1. На скільки фігур одночасно можна напасти одним ходом? Іншими словами, "вилка" на скільки фігур одночасно може бути виконана? Ви скажете - на 8? Виявляється - на 16! Ви скажете, так не буває! Відповідь дивиться в № 738.

/Files/images/738.jpg№ 738. Після якого ходу білих атакованими опиняться всі 16 фігур?

Загадка №2. У позиції № 606 хід білих. Я ставлю запитання дітям на тренуваннях так: "Білі вже підняли руку, щоб поставити мат в 1 хід, як повз пронісся великий пухнастий кіт, змахнув хвостом, збив чорного короля з дошки". Ваше завдання - повернути чорного короля на дошку, 6 рішень. За 10 хвилин усі 6 рішень не знаходять навіть кандидати у майстри.

/Files/images/606.jpg№ 606. На якому полі треба розташувати чорного короля, щоб у позиції, яка вийде, білі могли дати цьому королю мат в один хід? (Спробуйте вказати 6 таких полів)

Загадка № 3. Дозволяти супернику повертати хід назад і робити інший хід - не можна. Але якщо все-таки таке трапилося, яке покарання послідує?

Завдання - білі повертають хід назад та роблять інший - мат в 1 хід.

Дивіться позицію № 1923. Причому для дітей наступні позиції можна супроводжувати словами "Тут трапився землетрус, всі фігури з'їхали на ряд вгору". И так кілька разів.

/Files/images/1923.jpg№ 1923. Верніть попередній хід білих, зробивши який, вони упустили можливість дати мат в один хід, а потім вкажіть матующій хід. а) позиція на діаграмі; б) всі фігури зрушені на один ряд вгору; в) всі фігури зрушені на 2 ряди вгору; г) всі фігури зрушені на три ряди вгору /Files/images/1922.jpg№ 1922. Верніть попередній хід білих, зробивши який, вони упустили можливість дати мат в один хід, а потім вкажіть хід, який веде до мату.

Загадка № 4. Позицію № 1922 я вирішував 45 хвилин.

Завдання - білі повертають хід назад та роблять інший - мат в 1 хід.

У відповіді не дивився принципово, але завдання розв'язав. Хто-небудь обжене? Гросмейстер Коробов дуже сильно трудився, перш ніж знайшов відповідь.

Останній приклад. Розставте позицію 1874 і доведіть, легальна чи вона?

/Files/images/1874.jpg№ 1874. На якому полі була розташована кожна фігура за чотири ходи до того, як виникла позиція 1874, і які це були чотири ходи (і чорних, і білих)?

Зараз Семен Борисович змінив кілька прикладів, додав нові, додав вірші, малюнки, і в 2007 році видав книгу (додавши в назву слово "новий") повний курс шахів. /Files/images/Gubnitskij.jpg

Ось тільки прізвищ «Хануков» і «Шедей» в «новому» курсі не знайти.

Давайте порівняємо обидві книги і спробуємо зрозуміти – чому викинуті зі списку авторів дві людини.

Отже, передмова. Зідрана слово в слово.

Я дружу з шахістами з ЮрАкадемії. Отримав таку інформацію. Якщо студент пише реферат, курсову и т.д., запозичує з чужої праці сторінку і не наводить посилання на авторів – це плагіат.

А тут здерті «Передмова до наших юних друзів», «До батьків», «До тренерів», «Вступ». А Хануков и Шедей наче й поряд не стояли.

У виданні 2010 року в назві повного курсу несподівано з'явилося слово «Унікальний».

/Files/images/Обалденный.jpg

Якщо така тенденція збережеться, то, мабуть, в наступному виданні буде епітет «Обалденний» (як у торговок оселедцем на базарі) або що-небудь схоже, в риму.

А «унікальність» курсу в тому, що взяті приклади з книги Ханукова, Шедея. Далі Губницький змінює фланги (дзеркальне відображення), подекуди для маскування змінюється ще й колір фігур. І все! Це вже «нові» позиції! Щоб не бути голослівним, наведу приклади. Приклади № № 319-322 перетворилися у № № 375-378 (мат в 1 хід при ході білих і при ході чорних).

/Files/images/378.jpg№ 378 з книги, де один "автор" /Files/images/322.jpg№ 322 з книги Ханукова і Шедея /Files/images/377.jpg№ 377 з книги, де один "автор" /Files/images/321.jpg№ 321 з книги Ханукова і Шедея /Files/images/376.jpg№ 376 з книги, де один "автор" /Files/images/320.jpg№ 320 з книги Ханукова і Шедея /Files/images/375.jpg№ 375 з книги, де один "автор" /Files/images/319.jpg№ 319 з книги Ханукова і Шедея

У позиціях № № 709-732 "автор" вирішив не "перенапружуватися" - навіть фланги не став міняти, все один до одного. Зате над післямовою до книги проведена "копітка" робота: замість "Ми дякуємо всім ..." тепер "Автор дякує всім ...". Замість "Адже кредо авторів" тепер "Адже кредо автора ...".

В останньому тесті до книги автори спеціально давали комбінації з партій своїх учнів (Невєров, Ханукова, Сон, Синявин, Воробйов, Шевченко, Корсунський, Солошенко, Звоницький, Балакирський, Шмутер, Дубинка, Александрова, Алексіков та ін.). В останньому тесті один автор викинув ці приклади на звалище і дав приклади виключно зі своїх партій. Зі скромності, напевно.

Звичайно ж, краще друкувати свої книги! Хоча відкриваю книгу, написану дійсно Губницьким «Шаховий Харків. 1759-2008 (2009) на сторінці 352. Читаю: «Хануковы Бэ і Мэ в шахматах ни бэ ни мэ». Тут же закриваю. Що тут скажеш?

Отже, питання залишається відкритим. За що, з якої причини у Ханукова і Шедея відняли авторство? Чому їх працю використала людина, яка не вважає за потрібне згадати Ханукова і Шедея, зате вважає етичним присвятити книгу своєї дочці?

Не дай Бог мені хто-небудь присвятить подібну «працю»!

4 січня 2013 буде 40 днів як немає з нами Шедея Сергія Олександровича. Давайте згадаємо чудову людину! Ми з вами знаємо, хто дійсно є авторами книги.

Кiлькiсть переглядiв: 25175

Коментарi

 • Юрий

  2013-01-01 14:58:44

  Вспомнил про книгу об истории Харьковских шахмат. В ней на стр.352 говорится о братьях Ханукове Михаиле и Борисе: "Хануковы Бэ и Мэ в шахматах ни бэ ни мэ". Ура!!! В Харькове появился новый писатель! Панченко Игорь Терентьевич (кмс, пенсионер)попросил Губницкого купить книгу в рассрочку. Что-то дал сразу, а что-то попросил подождать до пенсии. Видимо, просрочил. Губницкий устроил облаву. Приехал на турнир в "Пешку", где играл Панченко. Во время игры действовал ему на нервы. Панченко занял призовое место...

 • Юрий

  2013-01-01 14:07:37

  Детские тренерЫ могут, конечно, реализовывыть книгу. Сейчас она - дефицит. У негодяев (и почему их жаль?) есть свои пути. Запудрить кому-нибудь мозги за границей и отдать сто экземпляров по 100 евро. А мы давайте жалеть бедолагу!...

 • Alaev_Pavel

  2013-01-01 11:15:44

  Книжки Ханукова или Шедея могут реализовывать детские тренера, в клубах, на турнирах и т.п. варианты. А где Губницкому реализовывать??! Я помню, как он носился с книжкой по истории харьковских шахмат... Кстати, как говорят, бабки на ее издание находил Г.Л.Круговой, а выручку от реализации Семен Борисыч чисто себе в карман кладет... Но какая там реализация?! Крохи... Книжка может и неплохая, но как до цены доходит (100 грн.) - народ и разбегается. Да и еще раз подчеркну - негде ему ее реализовывать! Так что забейте на него - никому он в харьковских шахматах и нафиг не нужен...

 • Alaev_Pavel

  2013-01-01 11:15:03

  Тот же Шедей до самой смерти работал с детьми, был востребованным .... И это даже невзирая на всем известную его давнюю проблему... ну сами знаете с чем... М.Г.Хануков также при деле. Причем и после этой уворованной книжки у него вышли масса других. Хорошего качества! А Губницкий... Смешной он какой-то ... Все пытается присосаться при удобном случае к чему-то "вкусному" в харьковских шахматах... Потусоваться на каких-то мероприятиях... Только фигово у него это получается, если честно... :-) А по поводу книжек - так их же еще реализовать нужно! Книжки Ханукова или Шедея могут реализовывать детские тренера, в клубах, на турнирах и т...

 • Alaev_Pavel

  2013-01-01 11:13:55

  Юрий Федорович, всецело Вас поддерживаю! Но как бы Вам не хотелось обратного - и нашей федерации, и тем более ФШУ начхать на описанную Вами проблему... Конечно, есть вариант судиться. Но на собственном опыте знаю, что эта система работает таким образом, что даже если ты отсудишь что-то, то все это пойдет на оплату расходов по тому суду. Причем ты будешь сначала тратиться, а потом только может быть получишь выигрышное решение! :-) Ну и субъективное мнение о товарище Губницком... Его как-то даже жаль...

 • Юрий

  2013-01-01 10:08:13

  У меня просьба одна. Люди! Не будьте равнодушными! Конечно, надо бы подать в суд. Но все мы знаем - суды на стороне тех, у кого денег больше. Есть народный суд. Хочу, чтобы у позаимствовавшего (мягче не скажешь) эту книгу земля горела под ногами, чтобы ему эта книга принесла бы одни несчастья!! Хотелось бы узнать мнение на эту тему ФШУ, Харьковской областной федерации; рядовых шахматистов....

 • Неравнодушный

  2012-12-31 19:14:46

  1. Спор, естественно, не о том, этично ли не включать соавторов в новое издание книги - тут ответ для меня очевиден, а о правовых последствиях такого поступка. 2. Разве на тексты литературных произведений авторское право уже не распространяется?...

 • Юрий

  2012-12-31 18:33:27

  Ага! Значит зацепило "неравнодушного юриста"! Но ведь по существу - ни слова!...

 • Неравнодушный юрист

  2012-12-31 16:14:36

  А чем спор? Неравнодушный, Вы сначала раберитесь что такое авторское право, и на что оно распространяется....

 • Юрий

  2012-12-30 18:26:48

  Вы можете скачать книги в электронном виде и сравнить. Они размещены на российском сайте http://шахматистам.рф....

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.